google-site-verification=JzeiPoAiuNQXJPCmlDV7cDXBM571JmQYu5nkhw5nxMY

محافظ یخچال با آی سی 4011

محافظ یخچال با آی سی 4011

محافظ یخچال با آی سی 4011-CD4011 یک تراشه CMOS با چهار گیت NAND است.

از آنجایی که هر گیت دارای دو ورودی و دارای 4 گیت در داخل است، معمولاً به آن گیت NAND 2 ورودی چهارگانه می گویند.

یک گیت NAND عملکرد گیت های AND و NOT را ترکیب می کند. خروجی LOW را فقط زمانی می دهد که همه ورودی ها بالا باشند.

 

در غیر این صورت، خروجی کم است. پین نمای کلی پین نام پین # نوع توضیحات ولتاژ منبع تغذیه VDD 14 (+3 تا +15 ولت) GND 7 Power Ground

(0V) A1 تا A4 1، 5، 8، 12 ورودی A از چهار گیت NAND B1 تا B4 2، 6، 9، 13 ورودی B از چهار گیت NAND خروجی Q1 تا Q4 3، 4، 10، 11 خروجی از چهار گیت NAND نمای کلی پین برای آی سی 4011 گیت NAND چیست؟

یک گیت NAND یک گیت منطقی است که مانند یک گیت AND با یک گیت NOT در خروجی کار می کند. بنابراین اغلب NOT-AND نامیده می شود.

 

دروازه NAND ساخته شده با یک دروازه AND و یک دروازه NOT دروازه NAND ساخته شده از دروازه های AND و NOT هر خروجی از گیت AND توسط گیت NOT معکوس می شود.

بنابراین، به بیان ساده، یک گیت NAND یک گیت منطقی است که تنها زمانی خروجی LOW را ارائه می‌دهد که همه ورودی‌ها بالا باشند، همانطور که در جدول حقیقت زیر نشان داده شده است.

ورودی A ورودی B خروجی Q 0 0 1 1 0 1 0 1 1 1 1 0 جدول حقیقت برای دروازه NAND گیت های NAND برای طراحی طیف گسترده ای از توابع منطقی از جمله SR Latches و D Flip-Flops استفاده می شوند.

 

اغلب نمونه های مداری را می بینید که در آن دو ورودی برای ایجاد یک ورودی به هم وصل شده اند. این NAND را به یک دروازه NOT تبدیل می کند که ورودی را معکوس می کند.

نحوه استفاده از CD4011 اول از همه، شما نیاز به ولتاژ منبع تغذیه 3 تا 15 ولت دارید. برخی از نسخه های تراشه تا 20 ولت پشتیبانی می کنند.

برای مقادیر دقیق، دیتاشیت نسخه تراشه خود را بررسی کنید. برای اینکه بتوانید از هر یک از گیت‌های NAND در تراشه استفاده کنید،

محافظ یخچال با آی سی 4011

ابتدا باید پین VDD را به پایانه منبع تغذیه مثبت و پایه GND را به پایانه منبع منفی متصل کنید. پین‌های A و B ورودی‌های چهار گیت NAND در آی‌سی هستند. پین‌های Q خروجی‌های گیت‌های NAND هس

مدار محافظ یخچال که نقشه آن را در این صفحه می بینید  ساخته شده از آی سی 4011 و تعداد مقاومت و خازن و دیود دو عدد led  به رنگهای قرمز و سبز  که با وصل جریان آن ابتدا ال ای دی  قرمز روشن می شود و بعد 4 دقیقه ای ای دی قرمز خاموش می شود.

و ال ای دی سبز  بهمراه رله مدار روش  می شود با تغییر حازن C1که در این مدار 100 میکروفاراد می باشد م توانید این زمان را که حالا تقریبا 4 دقیقه می باشد کمتر یا بیشتر کنید

 

مثلا اگر طرفیت خازن را کمتر کنید که مثلا این زمان دو دقیقه شود  می توانید بعنوان محافظ کامپیوتر  از آن استفاده کنید

6عدد مقاومت اولیه مدار 39 کیلو  1وات می باشد  دیود زیر مدار 9 ولت می باشد

ابعاد فیبر مدار چاپی 8.5 در 5.5 سانتیمتر می باشد

 

 

 

دانلودفایل PCBمدار محافظ یخچال 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار